Özistikbal Makine Müşteri Memnuniyetine Önem Veriyor

Özistikbal Makine yaklaşık çeyrek asırdır başta gıda sektörü olmakla birlikte, tarım, kimya, sağlık, mağaza dekorasyonu, kapı sistemleri gibi birçok sektöre hizmet veriyor. Müşteri memnuniyeti ve kaliteden ödün vermeden hizmet veren firmanın üretimden sorumlu makine mühendisi Zeynep Yıldırım ile firması hakkında konuştuk.

 

FOOD MACHINE: Özistkbal Makina ne zaman ve nasıl kuruldu?

Zeynep YILDIRIM: Özistikbal Makina 1993 yılında Manisa’da kurulmuştur. 2006 yılından itibaren Manisa Orta Ölçekli Sanayi Bölgesindeki Fabrikamızda süregelen faaliyetlerimizde; hizmete sunduğumuz ve ürettiğimiz sınırsız ürün çeşidini yüksek kalite ve müşteri memnuniyeti önceliği ile sizlere sunmaya devam ediyoruz. Yüksek kalite ve müşteri memnuniyeti ilkesiyle istikrarlı büyümesine yurtiçi ve yurtdışı hizmetleriyle devam etmektedir.

 

FOOD MACHINE: Ürün gruplarınız ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

Zeynep YILDIRIM: Makine imalatı; gıda işleme, ağaç işleme ve özel proje bazlı makineler.

Kaynak hizmetlerimiz; lazer kaynak makinesi, robot kaynağı sistemi, Tig argon, Mig sinejik gaz altı, Mag elektrot, oksijen ve punta kaynakları ile tüm kalıpları (enjeksiyon kalıpları, sıcak iş kalıpları vb.), paslanmaz, demir, alüminyum, bakır, sarı, spora çelik, sert çelik, gümüş, titanyum malzemelerin kaynak işlemleri yapılmaktadır.

Kıvrım büküm işleri; CNC abkant, silindir büküm, boru büküm makineleri ile her türlü sac, boru, profil büküm kıvrım işlemleri.

Gıda sektörü, her türlü paslanmaz endüstriyel mutfak ekipmanları.

Kimyasal, asit, gıda ve her türlü kazan ve tank imalatlarımız.

Sağlık sektörü, hastane, eczane, medikal ekipmanları.

Korkuluk sistemleri ve paslanmaz kapı sistemleri.

Mağaza iç ve dış dekorasyon sektörü.

Tüm fabrika iç ve dış çalışma sistemleri ve ekipmanları.

Tarım sektörleri; üzüm, zeytin, darı, ayçiçeği, kuru domates, salamura fabrika ekipmanları.

Hizmetlerimiz arasında argon, alüminyum, döküm, gümüs, gaz altı, elektrot ve Her türlü kalıp kaynağı ve torna isleri yani sıra büküm, kesim, kıvrım işleri itina ile yapılmaktadır. Firmamızın hizmet ilkesinde; müşteri talepleri Doğrultusunda 304-316-316L-310 kalite paslanmaz saç, profil, boru, çubuk, lama, kösebent, civata ve fitingsel malzeme satışlarımızla da hizmet vermekteyiz…Bugün ve bundan sonra yaptığımız her çalışma bizim En Büyük referansımız olacaktır. Çünkü biz, ürettiğimiz ürünlerde kaliteden ve işçilikten asla ödün vermeyiz.

 

FOOD MACHINE: Tesis, teknoloji ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Zeynep YILDIRIM: 1000 m2 (750 m2 kapalı 250 m2 açık alan) olmak üzere 2 adet imalathanemiz ve 30 çalışanımız var. Kendi içimizde mevcut makine parkurumuzla (silimdir-boru büküm kıvrım, abkant büküm, giyotin kesim vb.) birçok işimizi kendi bünyemizde yapabilmekteyiz. Argon gazaltı oksijen kaynak makinelerimiz ile her türlü malzemeyi kaynatma kapasitesine sahibiz. Ayrıca firmamızda mevcut lazer kaynak ve markalama bölümü ile başta kalıp olmak üzere her türlü hassas işe cevap verebilmekteyiz.

 

FOOD MACHINE: Fabrikanız ve ar-ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Zeynep YILDIRIM: Teknik ekibimiz ile AR-GE bölümümüzde imalat öncesi ürünlerin 2d-3d (Autocad, Solidworks) tasarımları yapılıp mim. hata ile üretimlerimizi yapıyoruz. Müşterilerimiz isteklerine cevap verebilmek için gelişen teknoloji takip ediyoruz.

 

 

FOOD MACHINE: Ürünlerinizin öne çıkan özellikleri ve diğerlerinden farkı nelerdir?

Zeynep YILDIRIM: Ürünlerimizin en önemli ve öne çıkan özelliği kalitesidir. Hiçbir zaman rekabet gücünü arttırmak amacı ya da başka bir nedenle asla kalitemizden ve işçiliğimizden ödün vermiyoruz. Fiyatı düşürmek için malzeme kalitesini düşürmüyoruz. Yaptığımız makilerimizi müşterilerimizin torunlarına miras bırakabilecekleri kadar sağlam yapıyoruz. Ayrıca firmamızın en önemli özelliklerinden biride satış sonrası destektir. Makinemizi sattıktan yıllar sonra bile firmalar bize kolaylıkla ulaşır. Her şekilde müşterilerimizin sorunlarına en kısa sürede cevap veriyoruz. Sattığımız ürünün sonuna kadar arkasındayız.

FOOD MACHINE: Kaliteniz ve hangi kalite belgelerine sahipsiniz?

Zeynep YILDIRIM: Firmamız ISO9001kalite belgesine sahiptir. Ayrıca firmamız bünyesinde yapılan tüm makinelerimiz CE belgesine sahiptir. Makine imalatında kullanılan tüm ürünlerin kalite belgesi mevcuttur. Özellikler gıda işleme makinelerinde makinenin her bir parçası paslanmaz ve gıdaya uygun malzemelerden imal edilmektedir.

FOOD MACHINE: Müşteri talep ve ihtiyacına göre özel tasarım ve siparişlerle hangi makinelerin imalatını yapıyorsunuz?

Zeynep YILDIRIM: Makine parkurumuz oldukça geniş standart yaptığımız kuru meyve sebze işleme makinelerimizin yanı sıra firmanın ihtiyacı olan yeni makineleri de tasarlayıp üretimini yapıyoruz.

FOOD MACHINE: Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?

Zeynep YILDIRIM: Fas- Azerbaycan

FOOD MACHINE: Hammadde sorunu yaşıyor musunuz? Bu konudaki sıkıntılarız nelerdir?

Zeynep YILDIRIM: Genel olarak paslanmaz çelik ile imalat yaptığımızdan dolayı malzeme bulmaktan çok fiyatların yüksek olmasından dolayı sorun yaşıyoruz. En kalite malzemeleri kullanmaya dikkat ediyoruz bu nedenle de fiyatların yüksek olmasından dolayı rekabet gücümüz azalıyor.

FOOD MACHINE: 2017 yılının ilk yarısı firmanız için nasıl geçti? 2018 yılından beklentileriniz nelerdir?

Zeynep YILDIRIM: 2017 yılının ilk yarısı firmamız adına biraz durgun geçse de 2018 yılından firma olarak daha ümitliyiz.

FOOD MACHINE: Sektörünüzle ilgili söylemek istedikleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Zeynep YILDIRIM: Gıda sektörü çok hassas bir sektör olmasından dolayı üreticilerinde aynı hassaslığı göstermeleri gerektiğini düşünüyorum. Ortaya çıkan ürünün kalitesi üretimde kullanılan makine ve yöntemlere dayandığını düşünüyorum. Bu nedenle makine alırken anı kurtarmak yerine ömürlük kullanabilecekleri makineleri almalarını tavsiye ediyorum.

FOOD MACHINE: Katıldığınız yurt içi ve yurt dışı fuarlar hangileridir? Bunlarla ilgili değerlendirme yapar mısınız?

Zeynep YILDIRIM: Çok fazla fuar katılımızı mevcut değil bugüne kadar genel olarak fuarlardan kaçtık aslına bakılırsa (makinelerimizin kopyalanması nedeniyle) en son Kuşadası’nda Türk Arap işbirliği derneğinin (TURAP ) düzenlediği “4.Türk-Arap Gıda ve Gıda Teknolojileri Fuarı’’ katıldık.

FOOD MACHINE: Bunlar dışında eklemek istediklerinizi yazar mısınız?

Zeynep YILDIRIM: Özistikbal Makina olarak yaptığımız her işin sonuna kadar arkasındayız. Kalitemiz ve satış sonrası verdiğimiz hizmetler ile rakiplerimizden bir adım önde olduğumuzu düşünüyoruz. Çalıştığımız firmaların değerli geri dönüşleri bizim en büyük gururumuz.