Orkun Endüstriyel Gıda Sektörüne Hızlı Girdi

Yeni kurulan bir firma olmasına rağmen gıda makinaları imalat ve montaj konusunda tecrübe ve bilgi birikime sahip Orkun Endüstriyel firma sahibi sayın Ahmet CAN firması ile ilgili sorularımızı yanıtladı.  

FOOD MACHİNE: Orkun Endüstri ne zaman ve nasıl kuruldu?

AHMET CAN: Firmamız 2017 yılında doğru tasarım – kaliteli üretim düsturu ile Turgutlu Sanayi Sitesinde sektöre giriş yapmıştır.

FOOD MACHİNE: Ürün gruplarınız ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi verir misiniz?

AHMET CAN: Türkiye paslanmaz çelik (krom) sanayi sektöründe faaliyet gösteren Orkun Endüstri; ilaç, gıda, kimya ve kozmetik firmalarına kaliteli üretim ekipmanlarının tasarımını, imalatını ve kurulumunu gerçekleştirmektedir. Uzman kadrosu ile yüksek kalitede proses tanklar, fermentörler, karıştırıcı sistemler, zeytinyağı tankları ve meyve suyu tankları gibi standart ürünlerin yanı sıra, ihtiyaca yönelik birçok projeye imza atan firmamız anahtar teslim gıda üretim tesisi projeleriyle de adını kısa sürede duyurmuştur.

FOOD MACHİNE: Tesis, teknoloji ve üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

AHMET CAN: Tüm ürün ve projelerini 3 boyutlu profesyonel CAD programları kullanarak tasarlayan ekibimiz, ürünlerin imalatı öncesinde tüm analizlerini gerçekleştirmekte ve verimliliği maksimuma çıkarmak için sürekli bir iş birliği içerisindedir. Firmamız, bünyesinde bulunan CNC plazma kesim makinası ve CNC abkand büküm makinası ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını en hızlı şekilde gidermeye çalışmaktadır.

FOOD MACHİNE: Ar-ge çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

AHMET CAN: Orkun Endüstri, gelişen ve yükselen teknolojiye ayak uydurmak, daha rekabetçi ve kaliteli ürünler üretmek, teknolojiyi yakından takip etmek, standart ürünlere yenilerini eklemek ve gündemdeki projelere destek vermek amacıyla AR-GE çalışmalarını sürdürmektedir.

FOOD MACHİNE: Ürünlerinizin öne çıkan özellikleri ve diğerlerinden farkı nelerdir?

AHMET CAN: CAD programlarıyla dijital ortamda hayat bulan ürünlerimizi modüler ve kolay montajlanabilir şekilde tasarlayabilmekte, müşterilerimizin yedek parça ihtiyaçlarına da anında cevap verebilmekteyiz.

FOOD MACHİNE: Birazda kalitenizden bahseder misiniz?

AHMET CAN: Geçmişinde bulunan 10 yıllık paslanmaz ekipman imalatı tecrübesi ile kaliteli üretimi, iş ahlakını, gelişim ve ilerlemeyi kendine ilke edinen firmamız, ‘’Gelecekteki Gelenek’’ sloganı ile alanında uzman, pozitif ve enerjik ekibiyle müşterilerine en iyi şekilde hizmet için çalışmaktadır.

FOOD MACHİNE: Geleceğe dönük hedeflediğiniz projeleriniz nelerdir?

AHMET CAN: Biz genç bir firmayız…  Sloganından da anlaşılacağı gibi ‘’Gelecekteki Gelenek’’ olmak amacıyla kurulan Orkun Endüstri, yüksek rekabetlerin olduğu sektör içerisinde hak ettiği konuma yerleşmek için çalışmalar yapmakta ve yatırımlarını hızla devam ettirmektedir. Özellikle teknolojiyi yakından takıp ederek, ‘’Endüstri 4.0’’ yani 4. Sanayi Devrimi konusunda çalışmalar yapmaktayız. Müşteri kitlemizin de hedeflerinin içerisinde bulunan, yüksek teknolojiye dayanan fabrikalarda insansız üretim hatlarına geçişte müşterilerimizin önde gelen iş ortağı olma yolunda çalışmalar yapmaktayız.

FOOD MACHİNE: Sektörünüzle ilgili söylemek istedikleriniz ve yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

AHMET CAN: Paslanmaz sektöründe ki en büyük eksikliğin güncel teknolojilerin fark edilememiş olması ve geleneksel yöntemlerle üretime devam edilmesi olduğunu görüyoruz. Ürünlerin geliştirilmesi ve üretim aşamasında ki yeniliklerin maliyetlere negatif yansıması ile gelen rekabet gücünün düşmesi en büyük sıkıntılarımızdan. Bu konuda müşterilerimize farkındalık yaratmak için çaba sarf ediyor, bire bir görüşmelerle kendilerine izah ederek bu sıkıntıları aşmak için çalışıyoruz.

FOOD MACHİNE: 2018 yılından beklentileriniz nelerdir?

AHMET CAN: Kuruluş yılımız olan 2017’de sektöre hızlı bir giriş yaptık. Ancak 2018 yılı ile yatırımlarımızı arttırıp, bu hızlanmaya daha çok ivme kazandırarak büyümeyi istiyoruz. Devlet ve Avrupa Birliği destekli projelerimizin bu yıl içerisinde sonuçlanması ile yerimizi sağlamlaştırmak en büyük hedeflerimiz içerisindedir.